O Małym ZRK
Małe ZRK udostępnia informacje na temat kwalifikacji, o które młode osoby mogą się ubiegać, by wzbogacić swoje portfolio. Uzyskanie prezentowanych tu kwalifikacji potwierdzają certyfikaty z poziomem Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK) i Europejskiej Ramy Kwalifikacji (ERK). Dzięki temu dokumenty te są rozpoznawalne i budzą zaufanie także na europejskim rynku pracy. Znak graficzny PRK i ERK jest zamieszczany na świadectwach szkolnych i dyplomach ukończenia studiów.
Oferta kwalifikacji, których uzyskaniem uczniowie mogą być zainteresowani, stale się poszerza, m.in. dzięki zaangażowaniu lokalnych pracodawców, którzy zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników o określonych umiejętnościach. Kwalifikacje w Małym ZRK dotyczą różnych dziedzin, np. IT i technologii cyfrowych, gastronomii, motoryzacji, turystyki, handlu i sprzedaży, przemysłu modowego.
W Małym ZRK prezentowane są podstawowe informacje na temat poszczególnych kwalifikacji, dotyczące np. przykładowych możliwości ich wykorzystania oraz efektów uczenia się, których osiągnięcie trzeba udowodnić, by uzyskać certyfikat. Przy każdej kwalifikacji można ponadto znaleźć informacje o innych kwalifikacjach powiązanych z daną dziedziną, a także odesłanie do Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji (ZRK).
Uzyskaniem kwalifikacji dostępnych w Małym ZRK mogą być zainteresowani uczniowie szkół ponadpodstawowych, w szczególności szkół branżowych i techników. Wiele z tych kwalifikacji powstało z myślą o tym, by każdy uczeń mógł zdobyć i potwierdzić wiarygodnym certyfikatem dodatkowe umiejętności przydatne do podejmowania określonych zadań zawodowych. Na przykład, kwalifikacje „Przygotowanie deserów restauracyjnych” czy „Przygotowywanie potraw zgodnie z trendami rynkowymi i zasadami zdrowego żywienia” mogą być ciekawą propozycją dla uczniów szkół gastronomicznych, a kwalifikacje „Diagnozowanie i naprawa pojazdów elektrycznych i hybrydowych” oraz „Lakierowanie w lakierniach przesyłowych” – dla osób planujących związać swoją zawodową przyszłość z przemysłem motoryzacyjnym. Szkoły mogą ułatwiać uczniom uzyskanie poszczególnych kwalifikacji, m.in. poprzez zawieranie z instytucją certyfikującą (IC) umów przewidujących możliwość nieodpłatnego przystąpienia uczniów do walidacji.
W Małym ZRK można też znaleźć opisy odznak, które powstały w wyniku współpracy Instytutu Badań Edukacyjnych z nauczycielami i uczniami. Mają one inspirować do identyfikowania i dokumentowania umiejętności, które często zdobywa się w czasie wolnym, poprzez rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Odznaki to propozycja dla uczniów i ich nauczycieli – pomysł, w jaki sposób można zachęcać do szukania, nazywania i przedstawiania innym swoich kompetencji.
Nauczycieli zapraszamy też do skorzystania z dostępnych w Małym ZRK scenariuszy zajęć. Pomogą one zaprosić młode osoby (przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych) do rozmowy na temat rozwijania swoich umiejętności zgodnie z ideą uczenia się przez całe życie, identyfikowania swoich mocnych stron, znaczenia dokumentowania umiejętności zdobywanych poza szkołą, planowania ścieżek kariery i uczenia się.
Małe ZRK powstało w ramach projektu „Prowadzenie i rozwój Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji (etap 2)” realizowanego przez Instytut Badań Edukacyjnych (IBE). IBE jest podmiotem prowadzącym Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji (ZRK), funkcjonujący na mocy ustawy z 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (ZSK). Więcej informacji na temat Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji znajduje się tutaj.
Projekt IBE dotyczący ZRK jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój, Priorytet II: „Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji”, Działanie 2.13 „Przejrzysty i spójny Krajowy System Kwalifikacji”.