Z Panem Mirosławem przez Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji
Scenariusz lekcji został przygotowany przez ekspertów Instytutu Badań Edukacyjnych w ramach projektu „Wsparcie rozwoju ZSK w szczególności na poziomie regionalnym poprzez wdrażanie rozwiązań i inicjatyw skierowanych do użytkowników końcowych systemu – ZSK 4”. W pracy nad nim uwzględniono wnioski z pilotażowych lekcji, z udziałem młodzieży.
Scenariusz stworzono z myślą o młodzieży szkół ponadpodstawowych. Mogą z niego skorzystać zarówno doradcy zawodowi, wychowawcy klas, jak i wszyscy nauczyciele zainteresowani materiałami dydaktycznymi nt. uczenia się przez całe życie. Głównym celem scenariusza jest chęć wsparcia młodych ludzi w rozpoznawaniu możliwości kreowania ścieżek edukacyjno-zawodowych.
Zaakcentowano również istotę uczenia się przez całe życie we współczesnym świecie. Uczniowie poznają także kontekst wdrożenia w naszym kraju Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK) oraz wybrane rozwiązania systemu, które mogą być dla nich użyteczne. Opracowywaniu scenariusza przyświecała też potrzeba wzmocnienia u młodzieży znaczenia nieformalnego uczenia się.
Rekomenduje się skorzystanie ze scenariusza w formie cyklu lekcji przeprowadzonego w zaproponowanej kolejności:
- Wprowadzenie do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji
- Z Panem Mirosławem przez Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji
Cel ogólny lekcji:
Uczeń:
- posługuje się Zintegrowanym Rejestrem Kwalifikacji.
Cele szczegółowe / efekty uczenia się:
Uczeń:
- wyjaśnia, do czego służy Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji,
- analizuje i selekcjonuje informacje zawarte w ZRK,
- rozróżnia kwalifikacje ze względu na kategorie i status określony w ZRK;
- identyfikuje instytucje certyfikujące w zakresie interesujących go kwalifikacji rynkowych.
Adresaci:
uczniowie szkoły ponadpodstawowej – wszystkie typy szkół
Liczba godzin lekcyjnych na realizację tematu:
1 godzina lekcyjna
Metody pracy:
- podająca – mini-wykład;
- praktycznego działania.
Formy pracy:
grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- komputer z dostępem do Internetu;
- projektor multimedialny;
prezentacja do scenariusza lekcji „Z Panem Mirosławem przez Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji”;
- lista pojęć: ścieżki uczenia się, edukacja formalna, edukacja pozaformalna, nieformalne uczenie się, efekty uczenia się, lifelong learning (LLL), Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK), kwalifikacja, Polska Rama Kwalifikacji, walidacja;
strona ZRK https://kwalifikacje.gov.pl/k;
film „Pan Mirosław i Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji” https://www.youtube.com/watch?v=sEaUZyVNZAg;
- telefony komórkowe/tablety/komputery z dostępem do internetu.
I. Wstęp
Nawiązanie do tematu – powtórzenie
Osoba prowadząca prezentuje listę pojęć, z którymi zapoznano uczniów podczas lekcji „Wprowadzenie do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji” i prosi o ich objaśnienie:
- ścieżki uczenia się,
- edukacja formalna,
- edukacja pozaformalna,
- nieformalne uczenie się,
- efekty uczenia się,
- lifelong learning (LLL),
- Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK),
- kwalifikacja,
- Polska Rama Kwalifikacji,
- walidacja.
Chętni uczniowie objaśniają poszczególne pojęcia.
II. Część właściwa
SLAJD NR 2
„Na dzisiejszych zajęciach omówimy jedno z głównych narzędzi Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji – Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji”.
SLAJD NR 3
Funkcjami Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji są m.in.:
- ewidencja kwalifikacji włączonych do ZSK i instytucji z nimi powiązanych (ZRK zbiera informacje nt. kwalifikacji, które można zdobyć w Polsce);
- prezentacja informacji o kwalifikacjach w ZSK, w tym o ich przypisanym do nich poziomie Polskiej Ramy Kwalifikacji i Europejskiej Ramy Kwalifikacji (w jednym miejscu wyczerpujące i aktualne informacje o wszystkich kwalifikacjach włączonych do ZSK, niezależnie od istniejących rejestrów i spisów).
SLAJD NR 4
Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji jest:
- PUBLICZNY – służy do realizacji zadań publicznych, jest prowadzony przez podmiot publiczny na podstawie odrębnych przepisów ustawowych;
- POWSZECHNY, ale NIEOBOWIĄZKOWY;
- JAWNY – dane gromadzone w ZRK są powszechnie dostępne za pośrednictwem portalu internetowego;
- INSTRUMENTEM SŁUŻĄCYM REALIZACJI CELÓW LIFELONG LEARNING – poprzez większą dostępność kwalifikacji o wysokiej jakości zwiększa efektywność realizacji polityki na rzecz uczenia się przez całe życie;
- STALE DOSKONALONY – dąży do tego, by przekazywać, przetwarzać, przechowywać dane za pomocą oprogramowania i urządzeń informatycznych.
SLAJD NR 5
„Zobaczmy teraz, jak wygląda strona Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji”
(osoba prowadząca otwiera stronę https://kwalifikacje.gov.pl/k).
Jeśli nie ma możliwości zaprezentowania strony internetowej Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji, można posłużyć się zrzutami stron zamieszczonymi w prezentacji będącej załącznikiem do niniejszego scenariusza (slajdy od nr 5 do nr 22).
Podczas narracji zwracamy szczególną uwagę na te pola w rejestrze, których będziemy używać w ćwiczeniu „Pan Mirosław i Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji” (status kwalifikacji, nazwa instytucji certyfikującej, efekty uczenia się, wymagania dotyczące walidacji).
Osoba prowadząca mówi:
„Na stronie www.kwalifikacje.gov.pl/k klikamy pole <rejestr kwalifikacji>”.
SLAJD NR 6
„Jak możemy przeszukiwać Rejestr?
Po lewej stronie widzimy okienko wyszukiwania”.
SLAJD NR 7
„Kwalifikacje możemy wyszukiwać np. po określonym fragmencie tekstu lub nazwy – możemy np. wpisać 3D, ponieważ chcemy sprawdzić, czy w rejestrze znajduje się kwalifikacja związana z tematem druku 3D”.
SLAJD NR 8
„Odnaleźliśmy w ten sposób w rejestrze kwalifikację pod nazwą «Programowanie
i obsługiwanie procesu druku 3D»”.
SLAJD NR 9
„Kwalifikacje możemy wyszukiwać również po statusie kwalifikacji”.
SLAJD NR 10
„Może być to:
- kwalifikacja włączona,
- kwalifikacja włączona funkcjonująca,
- kwalifikacja zawieszona,
- kwalifikacja archiwalna”.
SLAJD NR 11
„Nas interesuje <Kwalifikacja włączona funkcjonująca>, czyli taka, której certyfikat można zdobyć w instytucji do tego upoważnionej – w instytucji certyfikującej”.
SLAJD NR 12
Informacje dodatkowe dla osoby prowadzącej na temat pozostałych pól:
- Kwalifikacja włączona – została włączona do ZSK, ale nie można jeszcze uzyskać certyfikatu.
- Kwalifikacja włączona funkcjonująca – kwalifikacja włączona do ZSK, która ma co najmniej jedną instytucję certyfikującą i podmiot zewnętrznego zapewniania jakości. Można się już ubiegać o uzyskanie certyfikatu.
- Kwalifikacja zawieszona – kwalifikacja, której czasowo nie można uzyskać, ponieważ uprawnienia wszystkich nadających ją instytucji certyfikujących wygasły albo zostały cofnięte. Wydane wcześniej certyfikaty nie tracą ważności.
- Kwalifikacja archiwalna – kwalifikacja, której nie można już uzyskać. Kwalifikacja archiwalna nie znika z rejestru. Jej opis jest dalej dostępny z informacją o braku możliwości jej uzyskania. Wydane wcześniej certyfikaty nie tracą ważności.
„W jaki sposób możemy odnaleźć instytucję certyfikującą dla interesującej nas tutaj kwalifikacji «Programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D»? Po prostu klikając w obrazek kwalifikacji”.
SLAJD NR 13
„Wchodzimy na stronę ze szczegółowym opisem tej kwalifikacji.
Klikamy pole <Instytucje certyfikujące i podmioty powiązane z kwalifikacją>”.
SLAJD NR 14 i 15
„Jak widzimy, możemy odnaleźć tu nazwy instytucji certyfikujących dla tej kwalifikacji…
…i po wejściu w daną nazwę widzimy dokładne dane instytucji certyfikującej wraz z linkiem do jej strony www”.
SLAJD NR 16
„W opisie kwalifikacji znajdziemy również informacje dotyczące efektów uczenia się dla tej kwalifikacji, czyli (jak pamiętacie z poprzedniej lekcji) informacje na temat tego, jaką wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne musimy posiadać lub posiąść, aby zdobyć certyfikat tej kwalifikacji.
Klikamy pole <efekty uczenia się>”.
SLAJD NR 17
„Jak widzimy, możemy odnaleźć tu informacje na temat syntetycznej charakterystyki efektów uczenia się oraz efekty uczenia się zebrane w zestawy”.
SLAJD NR 18
„Po kliknięciu w wybrany zestaw widzimy poszczególne efekty uczenia się”.
SLAJD NR 19
„Wszedłszy jeszcze głębiej, znajdziemy informacje na temat tego, co konkretnie będzie sprawdzane w toku walidacji (tzw. kryteria weryfikacji)”.
SLAJD NR 20 i 21
„Aby dowiedzieć się, jakie metody będą użyte do sprawdzenia efektów uczenia się (czyli, na czym będzie polegała walidacja), klikamy pole <informacje o kwalifikacji>,…
…a następnie pole <wymagania dotyczące walidacji i podmiotów przeprowadzających walidację>”.
SLAJD NR 22
„Dla kwalifikacji «Programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D» przewidziano następujące metody walidacji:
- w części teoretycznej – test wiedzy,
- w części praktycznej – symulacja i rozmowa z komisją oraz (opcjonalnie) analiza dowodów dla umiejętności “Przygotowuje model CAD 3D na potrzeby wytworzenia obiektu”.
SLAJD NR 23
Ćwiczenie „Pan Mirosław i Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji”
W ćwiczeniu uczeń posługuje się Zintegrowanym Rejestrem Kwalifikacji. Za pomocą narzędzi, takich jak telefon komórkowy/tablet/komputer, uczeń samodzielnie korzysta z rejestru, aby znaleźć odpowiedzi na pytania zawarte w filmie „Pan Mirosław i Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji”. Prawidłowe odpowiedzi znajdują się w prezentacji „Z Panem Mirosławem przez Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji”.
Poniżej przykładowa narracja do ćwiczenia:
SLAJD NR 24
„Zapraszam teraz do wykonania ćwiczenia «Pan Mirosław i Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji», które utrwali to, o czym do tej pory mówiliśmy na temat ZRK”.
SLAJD NR 25
Rozpoczynamy ćwiczenie od wyświetlenia filmu „Pan Mirosław i Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji”: https://www.youtube.com/watch?v=sEaUZyVNZAg
Po emisji filmu przedstawiamy uczniom instrukcję do ćwiczenia:
„Wejdźcie na stronę ZRK https://kwalifikacje.gov.pl/k, korzystając z telefonów/tabletów/komputerów. Waszym zadaniem jest wyszukanie kwalifikacji, którą chciał zdobyć Pan Mirosław, czyli «Aktywne prowadzenie sprzedaży skierowanej do klientów biznesowych – przedstawiciel handlowy»”.
SLAJD NR 26
„Następnie pomóżcie, proszę, Panu Mirosławowi odszukać odpowiedzi na pytania z filmu: (pytania na prezentacji):
- Czy kwalifikacja posiada status włączonej funkcjonującej?
- Podaj nazwę instytucji certyfikującej.
- Jakie efekty uczenia się będą weryfikowane? (wymień dowolne tzy)
- Jakie metody będą użyte do sprawdzenia efektów uczenia się? (czyli na czym będzie polegała walidacja?)
Zanotujcie odpowiedzi. Na końcu podane zostaną przeze mnie te właściwe, które pozwolą Wam dokonać autokorekty”.
Czas przeznaczony na poszukiwanie odpowiedzi i przygodę z ZRK to 10 minut.
SLAJD NR 27 i 28
Po 10 minutach:
„Zbliżamy się do końca czasu przeznaczonego na pracę z Rejestrem. Za minutę zapraszam Was do zapoznania się z prawidłowymi odpowiedziami”.
Wyświetlamy na poszczególnych slajdach odpowiedzi do pytań.
„Na stronie www.kwalifikacje.gov.pl/k klikamy pole <rejestr kwalifikacji>.
W pole wyszukiwania wpisujemy nazwę kwalifikacji lub jej część «przedstawiciel handlowy»”.
SLAJD NR 29
„Na obrazku z nazwą kwalifikacji odczytujemy status kwalifikacji, w tym przypadku jest to kwalifikacja włączona funkcjonująca, więc ma ona przypisaną instytucję certyfikującą i możemy starać się o zdobycie tej kwalifikacji”.
SLAJD NR 30
„Aby znaleźć odpowiedź na pytanie drugie, odnajdujemy pole «Instytucje certyfikujące i podmioty powiązane z kwalifikacją»”.
SLAJD NR 31
„W przypadku omawianej kwalifikacji jest to Francusko-Polska Izba Gospodarcza”.
SLAJD NR 32
„Aby dowiedzieć się, jakie efekty uczenia się będą sprawdzane, wchodzimy w pole <efekty uczenia się>”.
SLAJD NR 33
„W tym przypadku są to zestawy efektów uczenia się:
- Planowanie działań sprzedażowych i monitorowanie ich efektów.
- Prowadzenie procesu sprzedaży.
- Obsługa posprzedażowa”.
SLAJD nr 34
„Wszedłszy głębiej, możemy zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi efektów uczenia się”.
SLAJD nr 35 i 36
„Aby dowiedzieć się, jakie metody będą użyte do sprawdzenia efektów uczenia się, wchodzimy w pole <informacje o kwalifikacji>,…
…a następnie pole <wymagania dotyczące walidacji i podmiotów przeprowadzających walidację >”.
SLAJD NR 37
„Metody stosowane w walidacji to: test wiedzy, rozmowa, symulacja”.
III. Podsumowanie
Osoba prowadząca pyta uczniów o doświadczenia związane z korzystaniem ze Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji. Zachęca także do własnej eksploracji tego narzędzia.
Nasz serwis wykorzystuje wyłącznie niezbędne pliki cookies, które są wymagane do poprawnego świadczenia usług. W ustawieniach możesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi ich funkcjonowania, szczegółowe informacje o stosowaniu plików cookies dostępne są w Polityce prywatności i plików cookies.
Ustawienia prywatności
Polityka prywatności
Szczegółowe informacje o stosowaniu plików cookies dostępne są w Polityce prywatności i plików cookies (http://malezrk.ibe.edu.pl/polityka-prywatnosci).
Uwaga: Ustawienia te będą miały zastosowanie tylko do przeglądarki i urządzenia, z którego aktualnie korzystasz.
Zarządzanie plikami cookies
Pliki cookies, które są niezbędne do korzystania z Serwisu, są automatycznie instalowane na urządzeniu Użytkownika, ponieważ są konieczne do świadczenia usługi telekomunikacyjnej (transmisja danych w celu wyświetlenia treści), a Użytkownik nie ma możliwości zrezygnowania z nich, jeśli chce korzystać z serwisu.