SLAJD NR 2 i 3
Edukacja i jej cel
Osoba prowadząca prosi, aby uczniowie zastanowili się nad celem swojego uczenia się i spróbowali odpowiedzieć na pytanie: „Po co uczymy się?”.
Osoba prowadząca podsumowuje wypowiedzi uczniów stwierdzeniem, iż uczymy się, żeby wiedzieć, umieć i kształtować postawy/kompetencje społeczne.
Osoba prowadząca wprowadza pojęcie efektów uczenia się, na które składają się: wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne.
SLAJD NR 4
Osoba prowadząca zadaje uczniom kolejne pytanie: „Gdzie uczymy się?” Prosi o podanie przykładów umiejętności uczniów i pyta, gdzie się tego nauczyli?
SLAJD NR 5
Podsumowanie odpowiedzi uczniów:
„Uczymy się przez całe życie: kursy, szkolenia, studia podyplomowe czy samodzielne pogłębianie wiedzy – możliwości jest wiele”.
Osoba prowadząca prezentuje, na czym polega koncepcja uczenia się przez całe życie (lifelong learning).
Następnie osoba prowadząca wprowadza rozróżnienie trzech dróg uczenia się, mówiąc, że różne sposoby uczenia się można pogrupować w trzy ścieżki:
SLAJD NR 6
Edukacja formalna
SLAJD NR 7
Edukacja pozaformalna
SLAJD NR 8
Nieformalne uczenie się
SLAJD NR 9
Osoba prowadząca zaprasza uczniów do wykonania ćwiczenia (Załącznik nr 1. Trzy wymiary edukacji).
Osoba prowadząca dzieli klasę na 3- lub 4-osobowe grupy i podaje instrukcję do ćwiczenia:
„Przyporządkujcie podane stwierdzenia z kolumny 1 do właściwej ścieżki uczenia się (kolumna 2, 3 lub 4)”.
Po wykonaniu zadania przez grupy osoba prowadząca może wyświetlić slajd
z zaznaczonymi odpowiedziami.
Podsumowanie ćwiczenia:
Uczniowie wskazują, którą kolumnę w tabeli zaznaczyli do danego przykładu i wspólnie uzasadniają wybór.
SLAJD NR 10
Osoba prowadząca zaprasza uczniów do obejrzenia filmu „Narciarz”:
https://dziendobry.tvn.pl/zdrowie/sport-i-fitness/kurs-on-line-na-instruktora-sportowego-na-czym-polega-jak-go-zdac-da297468-ls5346561
Projekcję poprzedza pytaniem:
„Czy skorzystałbyś z usług osoby, która zdobyła tytuł instruktora narciarstwa na zaprezentowanym w filmie kursie internetowym?”
Po obejrzeniu filmu uczniowie dzielą się wrażeniami. Osoba prowadząca podkreśla, że na polskim rynku szkoleniowym obok wartościowych form doskonalenia funkcjonują również oferty wątpliwej jakości.
SLAJD NR 11
„W naszym kraju wdrażany jest system, który służy integracji różnego rodzaju kwalifikacji. W Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji obowiązują określone zasady i standardy, w tym zapewniania jakości nadawania kwalifikacji.
Osoba zainteresowana podnoszeniem kwalifikacji lub potwierdzeniem uzyskanych przez siebie efektów uczenia się, może skorzystać z rozwiązań Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.”
SLAJD NR 12
W podsumowaniu osoba prowadząca zachęca uczniów do obejrzenia krótkiej animacji, która wyjaśnia, w jakim celu jest wdrażany Zintegrowany System Kwalifikacji.
https://www.youtube.com/watch?v=-nf3A3hG2y4
(Fragment do 1:15)