SLAJD NR 3
Wprowadzenie pojęcia kwalifikacja
Osoba prowadząca zaprasza uczniów do obejrzenia animacji: „Co kryje się pod pojęciem kwalifikacja?” https://www.youtube.com/watch?v=9AKwhBaLlH8
i prosi, aby oglądając film, poszukali odpowiedzi na pytania: „Co to jest kwalifikacja?” i „Na jakie dwie grupy dzielimy kwalifikacje w Polsce?” oraz wymienili przykładowe kwalifikacje.
Po obejrzeniu filmu osoba prowadząca prosi uczniów o odpowiedź.
SLAJD NR 4
W celu utrwalenia pojęcia „kwalifikacja” osoba prowadząca prezentuje i omawia slajd.
SLAJD NR 5
Dodatkowo osoba prowadząca prezentuje także slajd, który nawiązuje do poprzedniej lekcji i przypomina, że efekty uczenia się osiągamy ucząc się na drodze edukacji formalnej, pozaformalnej czy poprzez nieformalne uczenie się.
SLAJD NR 6
Osoba prowadząca podkreśla, że w rozumieniu Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji nie ma kwalifikacji bez walidacji. Odwołuje się również do filmu „Narciarz” z pierwszej lekcji, komentując, że walidacja, czyli sprawdzenie efektów uczenia się musi być wiarygodne (w filmie podano przykład pseudowalidacji).
SLAJD NR 7
Osoba prowadząca zapowiada, że na dzisiejszej lekcji uczniowie poznają narzędzie ZSK służące porządkowaniu kwalifikacji – Polską Ramę Kwalifikacji.
Osoba prowadząca zaprasza uczniów do obejrzenia animacji o Polskiej Ramie Kwalifikacji i Europejskiej Ramie Kwalifikacji: https://www.youtube.com/watch?v=2R-Og_A-KoU
SLAJD NR 8
Następnie osoba prowadząca wyświetla diagram ilustrujący Polską Ramę Kwalifikacji i mówi:
„Polska Rama Kwalifikacji (PRK), podobnie jak Europejska Rama Kwalifikacji (ERK), składa się z ośmiu poziomów. Każdy z nich jest opisany za pomocą ogólnych stwierdzeń, charakteryzujących wymagania w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, które muszą spełniać osoby posiadające kwalifikację danego poziomu”.
SLAJD NR 9
„Kwalifikacje dzielą się na pełne i cząstkowe.
Kwalifikacje pełne nadawane są wyłącznie w ramach systemów oświaty i szkolnictwa wyższego po ukończeniu określonych etapów kształcenia (czyli szkoły albo studiów).
Wszystkie pozostałe kwalifikacje są kwalifikacjami cząstkowymi.
Kwalifikacje pełne oznaczone są cyframi rzymskimi, a kwalifikacje cząstkowe – arabskimi”.
SLAJD NR 10
Osoba prowadząca wyświetla slajd prezentujący przykładowe dokumenty, na których są umieszczane poziomy PRK.
SLAJD NR 11, 12
Osoba prowadząca zaprasza uczniów do wykonania ćwiczenia w parach:
„Na karcie pracy (Załącznik nr 1), którą otrzymacie, są dwie kolumny.
W kolumnie 1 wskazano przykładowe dokumenty, a kolumna druga jest pusta. Wasze zadanie polega na tym, aby w oparciu o diagram Polskiej Ramy Kwalifikacji (Załącznik nr 2) i o treści omawianych dotychczas wpisać właściwy poziom PRK. Wśród przykładów dokumentów są też takie, na których nie będzie oznaczenia poziomu PRK. Przypominam, że kwalifikacja to potwierdzone w walidacji efekty uczenia się.
Na wykonanie zadania macie 5 minut”.
W trakcie ćwiczenia osoba prowadząca wyświetla na slajdzie uczniom diagram PRK – załącznik nr 2.